KaČ-Ka má sestru! KaČ-Ku 2!
V červnu roku 2014 Městská knihovna Blansko „přivedla na svět“ KaČ-Ku (napovídající druhé jméno: Knihy a Časopisy – Knihovna) a po zodpovědné úvaze a příkladné vstřícnosti ji umístila do nově zrekonstruované vstupní prostory blanenské nemocnice.
Pro připomenutí se jedná o blanenskou modifikaci dnes již dost známé záležitosti – pouliční knihovny. Tradiční označení bývá knihobox, počeštěle knihobudka. Našli bychom i jiná, více či méně zdařilá pojmenování. Esteticky kvalitně pojatý „knihobox“, jehož záměrem je vizuálně evokovat vstup do budovy Městské knihovny Blansko na Rožmitálově ulici, obsahuje knihy a časopisy pro každého, od dítěte po seniora. Současně slouží i jako základní informační bod, který seznámí potencionálního zájemce s nejnovějšími akcemi knihovny.
Možnost výpůjčky řídí pouhé tři jednoduché pokyny, které jsou na vlastním objektu výrazně uvedeny: VEZMI SI KNIHU…, ZASE JI VRAŤ…, NEBO PŘINES JINOU!
Již v okamžiku prvotní lokace KaČ-Ky uvažovali blanenští knihovníci o „pokračování rodu“.
Čekali jen na to, jak si povede první dítě. Po více než roce provozu se jasně ukázalo, že si KaČ-Ka zaslouží sourozence. Na svět tedy přichází KaČ-Ka 2.
Po dohodě s provozovatelem bude od února 2016 umístěna v KINO Kavárně blanenského kina.
A stejně jako v případě jedničky „není všem dnům konec“. Přemýšlíme o dalším zajímavém prostoru… Že by třeba hudební klub… Uvidíme… Rádi se necháme veřejností inspirovat!
My little free library? KaČ-Ka!
„…no, všude ve světě je normální…“ – ano, všude ve světě je normální, že lidé čtou. Všude ve světě existují knihovny, všude ve světě se rozmáhají taková jakási externí pracoviště knihoven. Řeč není o ničem jiném, než o takzvaných pouličních knihovnách, u nás známých také jako knihobudky.
V nedávné době se rozmohly například v Praze. Jednak v nemocnicích a jednak v parcích. Autoři se snažili s využitím starých telefonních budek dopřávat knihomolům více možností ke čtení. Ale samozřejmě nejen knihomolům, například ve zmiňovaných nemocnicích je náplň jednoznačná – čekáte na vyšetření, či lékařský zákrok a… nudíte se. Běžná věc, kterou zažil snad každý z nás.
Myšlenka je to naprosto skvělá a to by bylo, aby se blanenská knihovna nechytla něčeho podobného. Začalo to názvem. Knihobudky měli skoro všude, anglické názvy se nám nezdály pro naše podmínky jako to úplně pravé… A tak jsme se rozhodli, že to „naše děvče“ nijak pojmenovávat nebudeme.
Oslovili jsme grafickou firmu, která nám pomohla s návrhem polepu, který pak také uskutečnila. My, abychom při čekání jen tak nezaháleli, vymýšleli jsme, kam náš „projekt“ umístíme. Shodli jsme se, že první naše „testovací“ (pro ajťáky tzv. beta) verze bude umístěna do blanenské nemocnice. Jednali jsme s vedením Nemocnice Blansko. Slovo dalo slovo a zbývalo doladit jediné – kam přesně.
Mezitím, opět v knihovně, jsme narazili na zásadní problém: chceme-li tento náš projekt nějak prezentovat a propagovat, musí mít jasný název. Pomyslně se vracíme opět na začátek a hledáme to nejlepší označení. No, a protože my v Městské knihovně Blansko nejsme žádná béčka, tak dovolte, abychom vám oficiálně představili naši novou, řekněme externí zaměstnankyni:
Tohle je, milí čtenáři, naše KaČ-Ka aneb Knihy a Časopisy – Knihovna. A jak že vám může pomoci? Jednoduše: vezměte si od ní knihu, zase ji vraťte nebo přineste nějakou jinou.
Přejeme jí, aby měla hodně spokojených čtenářů, kteří se k ní budou rádi vracet a – snad trochu sobecky – nechť má KaČ-Ka dlouhou životnost. A taky by se nám časem mohla třeba namnožit, co říkáte?
Odpovědným pracovníkem projektu KaČ-Ka je Michal Kala (516410101, kala@mk.blansko.cz).