Od února 2015 studuje ve druhém ročníku Gymnázia Blansko Chilan Andrés Aliaga Chandía.
Do České republiky ho přivedl velký zájem o český jazyk a především o bohatou českou kulturu a historii.
S nadšením a vervou se pustil do studia češtiny, ale i výtvarné a hudební výchovy a také dějin umění. Andrés žije v hostitelské rodině ve Spešově a ve svém volném čase už navštívil Brno, Prahu, Znojmo. Byl si také zalyžovat v Olešnici na Moravě a podívat se na hokejovém utkání.
Na besedě ve středu 27. května 2015 od 18 hodin v dětském oddělení Městské knihovny Blansko seznámí posluchače se současným životem v Chile, pohovoří o chilské přírodě, gastronomii a formou prezentace svých osobních zážitků a zkušeností se zaměří na srovnání každodenního života v Chile a v ČR. Andrés pronese přednášku ve své mateřštině, tedy ve španělštině, a určitě ji proloží i českými větami, které se naučil. Překlad do češtiny bude zajištěn.
Andrésovo povídání zajímavě doplní přednáška absolventa Gymnázia Blansko a v současné době doktoranda Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Mgr. Jana Stříteckého věnovaná chilské literatuře, která zaznamenala ve 20. století nebývalý rozkvět.
Když básnířka Gabriela Mistral obdržela v roce 1945 Nobelovu cenu za literaturu, jednalo se o velké překvapení. Vůbec poprvé se toto prestižní ocenění dostalo za hranice kulturní oblasti, kterou označujeme jako Latinská Amerika.
Ve šlépějích Mistralové kráčel i další chilský nositel Nobelovy ceny za literaturu, básník Pablo Neruda. Exotická chilská literatura se stala přitažlivou i pro Evropany, zvláště pak hojně překládaní autoři tzv. boomu latinskoamerické literatury – José Donoso a Isabel Allende. Její slavný román Dům duchů (1985), který se nachází i ve fondu blanenské knihovny, uzavře naše krátké literární putování chilským 20. stoletím.
Cílem průřezové přednášky bude upozornit na styčné body mezi literární tvorbou zmíněných autorů a překotným společensko-politickým vývojem této jihoamerické země.
Mgr. Stanislav Hrnčíř, Mgr. Jan Střítecký