Blanenská knihovna v roce 2013 z pohledu statistiky

Panorama knihovnyKaždý rok se celostátně statisticky zpracovávají výsledky činnosti všech knihoven v České republice. Rozmanitá statistická data za rok 2013 shromáždila i Městská knihovna Blansko.

Z velmi podrobných údajů vybíráme některé, pro veřejnost zajímavé, údaje:

Stav knihovního fondu Městské knihovny Blansko činil k 31. 12. 2013 128397 titulů (naučná a krásná literatura, zvukové dokumenty a další knihovní jednotky).

Přírůstky do knihovního fondu knihovny ve sledovaném roce 2013 tvořilo 1382 knihovních jednotek (nově zakoupené knihy a zvukové nosiče).

Používaný elektronický knihovní systém Clavius zaznamenal v roce 2013 2781 aktivních registrovaných čtenářů, přičemž v celkové databázi eviduje za posledních 5 let více než 12000 čtenářů.

Vysokými čísly disponujeme v oblasti návštěvnosti knihovny. V roce 2013 přišlo do naší kulturní instituce 56439 lidí (v této sumě je i 4472 přímých návštěvníků kulturních a vzdělávacích akcí a 20734 virtuálních návštěv on-line katalogu).

Značný je počet výpůjček za sledovaný rok 2013, a to celkem 155194 knihovních jednotek (nejvíce – 85167 titulů – se půjčovala krásná literatura dospělými čtenáři, 23836 knih z oblasti krásné literatury si odnesli čtenáři do patnácti let z dětského oddělení).

Městská knihovna Blansko realizuje pro své klienty také meziknihovní výpůjční službu (MVS), která zajišťuje požadovanou literaturu z jiných knihoven v celé České republice. MVS se týká hlavně odborných knih. Službu jsme v loňském roce poskytli 210 zájemcům z blanenské knihovny. Jiné knihovny se s touto službou na naši knihovnu obrátily ve 206 případech.

V rámci činnosti regionálního oddělení Městské knihovny Blansko jsme knihovnám ve zhruba polovině bývalého okresu Blansko půjčili z výměnných fondů (VF) 231 souborů, přičemž soubory obsahovaly dohromady 13685 knihovních jednotek.

V uplynulém roce zorganizovali pracovníci knihovny 159 nejrůznějších akcí pro veřejnost.

Blanenská knihovna má pro své návštěvníky ve všech odděleních k dispozici celkem 47 studijních míst.

Poslední pozoruhodné číslo, které uvádíme, je 28133 unikátních návštěv webových stránek blanenské knihovny za rok 2013.

Potěšitelné je konstatování, že většina výše uváděných ukazatelů má v porovnání s rokem 2012 vzrůstající tendenci.

Všechny shora předložené informace těší a zároveň zavazují pracovníky Městské knihovny Blansko k aktivní a stále kvalitnější práci ve prospěch uživatelů a návštěvníků jednoho z tradičních kulturně vzdělávacích zařízení v Blansku.