Připomenutí 130. výročí narození moravského historika a genealoga Josefa Pilnáčka

Devátého února 1883 se v Černé Hoře narodil Josef Pilnáček jako nejmladší syn ze 4 dětí řezníka a pololáníka Josefa Pilnáčka. Jeho matka, rozená Přibylová, pocházela z Jestřebí.

Vystudoval I. české gymnasium v Brně a Vyšší hospodářskou školu v Přerově. Po jejím absolvování sloužil jeden rok prezenční služby u vozatajstva v Praze a poté se stal aktivním důstojníkem. Po skončení 1. světové války odešel na odpočinek a s rodinou žil ve Vídni.

Zde rozvíjel kulturní činnost mezi krajany. V roce 1933 založil Vídeňský československý vlastivědný ústav. Zabýval se vlastivědou a genealogií. Svoji bohatou knihovnu a literární pozůstalost odkázal Zemskému archivu v Brně. Výsledky své práce uveřejňoval v Časopise vlasteneckého muzea v Olomouci, v Časopise rodopisné společnosti československé v Praze, ve Vlastivědném věstníku moravském a jinde.

Knihovní fond Městské knihovny Blansko disponuje těmito Pilnáčkovými tituly:

• Adamovské železárny 1350-1928
  • 250 let blanenských železáren