Pár slov o zájezdu do Třebíče a Jaroměřic nad Rokytnou

O uplynulém víkendu, v sobotu 26. 5. 2012, jsme s knihovnou navštívili jarní Třebíč a její historické skvosty zapsané do fondu UNESCO. Počasí nám přálo, byl slunný den. Nejprve jsme se prošli uličkami Židovského města, navštívili jsme i Zadní synagogu. Je zde možné vidět typický židovský byt se zařízením a v přízemí obchod. Vše tak, jako by majitelé zrovna někam odešli. Brýle s knihou na posteli, prostřený stůl, nachystané dřevo na topení v kamnech, květiny v oknech…

Třebíčská bazilika sv. Prokopa nás oslnila svou majestátností a kamennou krásou. Stejně jako krypta zdobená 55 románskými hlavicemi, z nichž každá je ozdobena jiným dekorem.

Dalším cílem našeho putování byly Jaroměřice nad Rokytnou a Muzeum Otokara Březiny. Poutavý výklad kurátorky muzea, recitace Březinových básní i prohlídka interiéru bytu a zahrádky s Čapkovou skalkou byly příjemným vstupem do sobotního odpoledne. Naše kroky potom směřovaly k jaroměřickému zámku a do přilehlých zahrad ve francouzském i anglickém stylu.

Před odjezdem domů jsme se na místním hřbitově poklonili památce a literárnímu odkazu básníka Otokara Březiny.

Věřím, že se náš výlet s knihovnou všem zúčastněným líbil.

Můžete se také podívat na přiložené fotografie.