Dny poezie

Již několik let po celé republice pořádají knihovny v rámci Dnů poezie různé akce. Letošní, již 13. ročník, měl podtitul „Poezie na volné noze“. Čtenáři naší knihovny byli již tradičně obdarovaní básničkou, kterou si mohli vybrat v každém oddělení.

Dne 16. 11. 2011 se konal večer poezie při příležitosti výročí narození K. H. Máchy.

Pozvání přijaly dvě autorky ženské intimní poezie. Jejich tvorba se objevila v knize Královny slz a ostružin. Paní Sylva Lauerová je zároveň editorkou tohoto almanachu. Kromě psaní poezie se věnuje také beletrii.

Druhou autorkou byla paní Simona Vinklerová. Poezii sama ráda četla již od mládí, ale potřeba psát přišla až mnohem později, ve zralém věku. Ve verších jsou zachyceny vjemy a obrazy z obyčejného života tak, jak jej vnímá autorka. Kromě básní, které vyšly v almanachu, publikuje na internetových portálech. Vlastním nákladem vydala sbírku Doteky dotenka, kterou ilustroval Emil Sláma.

K četbě básní jsme zvolili komorní prostředí výstavní síně knihovny a promítání ilustrací ze sbírky Doteky dotenka. Kouzlo celého večera umocnilo vystoupení učitelů SZUŠ Blansko Kláry Bačové, Martina Kováře a Martina Grobára. Text českého básníka Václava Hraběte Variace na renesanční téma, kterou zhudebnil Vladimír Mišík, navodil tu správnou atmosféru pro poezii na volné noze.

Věříme, že večer poezie umožnil všem přítomným malé a příjemné zastavení v naší uspěchané době.

Bc. Pavlína Gargošová, Helena Jalová