Industriální fotografie v knihovně

Stará smaltovaná konvička odsouzená k následnému roztavení jako by promítla všechny ty čaje, kávy a cikorky, které jí protekly. Chléb a nůž – zátiší prostého člověka dřívější doby a symbol tvrdé práce – jako by chtěl autor fotografií říci: „Na chléb se těžce vydělává.“

Na tyto a jiné snímky se zaměřil regionální fotograf ze Suchdolu v Moravském krasu Oldřich Klíma.

Nefotografuje naaranžovaná zátiší, ale zachycuje poetiku běžných věcí, věcí patřících ke slévárnám, dílnám a dělnickým pracovištím. Jeho snímky zachycují obrovské haly někdejších „chrámů industriálního věku“, chátrající, rezivějící stroje a zařízení. Zachycuje tvrdou práci slévačů a strojařů. Stroje, různá soukolí, pece – interiéry, které žijí vlastním životem.

Oldřich Klíma, políben múzou fotografů, vystavuje od 13. května do 10. června 2011 své „úlovky“ ve výstavní síni blanenské knihovny. Spolu s knihovnou zve na vernisáž fotografií v pátek 13. května v 18 hodin. Otevření výstavy obohatí kulturním programem žáci Základní umělecké školy v Blansku.